Welcome
Search
News
Badanie Verbatim i Royal Photographic Society pokazuje, że fotografowie niedostatecznie chronią swoje dane.
2016-04-05 19:43:48
news image

Warszawa, 31 marca 2016: Jak wynika z najnowszego badania, fotografowie w Europie tracą zdjęcia i inne cenne treści, ponieważ nie tworzą wystarczających kopii zapasowych danych zgromadzonych na kartach pamięci, komputerach, tabletach i smartfonach.

Warszawa, 31 marca 2016: Jak wynika z najnowszego badania, fotografowie w Europie tracą zdjęcia i inne cenne treści, ponieważ nie tworzą wystarczających kopii zapasowych danych zgromadzonych na kartach pamięci, komputerach, tabletach i smartfonach.


Ponad jedna czwarta z 1800 fotografów, którzy wzięli udział w międzynarodowym badaniu przeprowadzonym przez Verbatim i Royal Photographic Society z okazji World Backup Day przypadającego na 31 marca, doświadczyła utraty danych z domowego komputera lub smartphona.


Jeden na pięciu fotografów zrezygnował z regularnego backupowania danych na swoim komputerze, ponieważ jak przyznał: jest na to zbyt leniwy lub backup trwa zbyt długo. Jedna trzecia fotografów NIGDY nie wykonywała kopii zapasowych danych zgromadzonych na swoich telefonach komórkowych lub tabletach, a jeden na dziesięciu respondentów przyznał, że zdarzyło mu się przypadkowo upuścić urządzenie ze zdjęciami podczas kąpieli.


Co zrozumiałe, fotografowie najbardziej martwią się o utratę zdjęć, a w następnej kolejności dokumentów osobistych, filmów i muzyki. Przeciętny respondent oszacował, że przechowuje około 220 tysięcy zdjęć na komputerach, smartfonach, tabletach i urządzeniach do przechowywania danych. W tej sytuacji prawie 400 mln zdjęć wykonanych przez uczestników badania jest zagrożonych utratą, jeśli fotografowie nie zaczną ich archiwizować.


"Można by oczywiście zakładać, że fotografowie będą bardziej ostrożni w kwestii ochrony danych niż inni użytkownicy. Jednak wyniki naszego badania pokazują, że kopie zapasowe nie są wykonywane rutynowo, a utrata danych jest bardziej powszechna niż można się było spodziewać, nawet wśród profesjonalnych fotografów" - zauważa dr Michael Pritchard, Dyrektor Generalny Royal Photographic Society.


Dodaje: "Warto pamiętać, aby wykonać kopię zapasową danych na 31 marca, chociaż dobrze byłoby, abyśmy traktowali każdy dzień tak, jakby był to World Backup Day”.


Rüdiger Theobald z Verbatim komentuje: "Choć ważne jest, aby pamiętać o regularnym tworzeniu kopii zapasowych, warto także postępować zgodnie ze sprawdzoną „regułą 3-2-1", zapobiegającą utracie danych. Zasada ta dotyczy tworzenia co najmniej trzech kopii na dwóch różnych typach nośników, przy czym jeden z nich jest przechowywany w innej lokalizacji niż pozostałe. Dzięki takim środkom zapobiegawczym, jeśli zniszczeniu ulegnie twój komputer, tablet czy smartfon, przetrwa co najmniej jedna kopia zapasowa twoich danych."


Dziesiątki respondentów badania zgłosiło utratę zdjęć, w tym zdjęć ślubnych, a także ważnych e-maili i dokumentów. Jedna z osób wspomniała o bolesnej utracie zdjęć z ponad sześciu lat pracy fotograficznej, podczas gdy inna osoba straciła cenne fotografie rodzinne. Natomiast ponad 10 procent respondentów przyznało, że w ubiegłym roku nigdy nie tworzyło kopii zapasowej treści zgromadzonych na telefonie komórkowym lub laptopie.


Fotografowie doświadczyli utraty danych z komputera stacjonarnego z powodu awarii sprzętu (52 procent), uszkodzenia oprogramowania (13 procent), przypadkowego uszkodzenia (7 procent), wirusa komputerowego (3 procent) i kradzieży (1 procent).


Odzyskiwanie danych z komputera nie jest prostym zadaniem. W przypadku uszkodzenia mechanicznego, dysk twardy musi być naprawiany w środowisku bezpyłowym. Koszty takiego zabiegu mogą przekroczyć £500 (650 €) i nie ma gwarancji, że wszystkie dane zostaną odzyskane.


Usługi tworzenia kopii zapasowych online przeżywają rozkwit w ostatnich latach. Jednak jedna trzecia fotografów biorących udział w badaniu twierdzi, że miała problemy z dostępem do danych zgromadzonych w chmurze, a 5 procent respondentów doświadczyło utraty danych podczas korzystania z tego typu rozwiązań.


Rzecznik Verbatim dodał: "Uważam, że nie powinniśmy polegać wyłącznie na dostawcach oferujących przechowywanie danych w chmurze, ponieważ nie ma gwarancji, że nie stracimy swoich danych. Usługi tworzenia kopii zapasowych online są świetnym dodatkiem do lokalnych kopii zapasowych, ale nie powinny ich zastępować."



"Wyniki ankiety pokazały również, że użytkownicy nie zwracają należytej uwagi na prawdopodobny cykl życia nośnika, z którego korzystają. Przeciętny zewnętrzny dysk twardy i USB/pamięć flash są bardzo przydatne jako rozwiązania przenośne, ale ich trwałość nie przekracza zazwyczaj dziesięciu lat. Dla tych, którzy chcą archiwizować dane, Verbatim opracował dysk Blu-ray 100GB, który zgodnie z międzynarodowymi standardami testowania cykli życiowych produktów, ma żywotność przekraczającą 1000 lat."



"W czasach, gdy technologia jest niezwykle przystępna, a zakres wyboru zdumiewająco szeroki, ważne jest, aby pamiętać znaną maksymę: dostajesz to, za co płacisz. Niezależnie, czy jest to dysk twardy, pamięć USB lub nośnik optyczny, ważne jest, aby rozważyć zakup tej technologii od renomowanego i zaufanego producenta," wyjaśnił.


Zakończone w marcu 2016 roku badanie, w którym wzięło udział 1800 fotografów, zostało przeprowadzone przez Royal Photographic Society i Verbatim, firmę produkującą napędy USB, przenośne dyski twarde i nośniki optyczne (CD, DVD i Blu - ray). W badaniu wzięli udział fotografowie z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji, Hiszpanii i Holandii.

Ateliora na Facebook Visit us on Facebook or Google plus and learn more about events and competitions connected with our portal before others.
Creative Commons Our service allows for including a copyright notice in each photograph based on the Creative Commons solutions. Click on the logo to learn more about the international Creative Commons project.