Welcome
Search
Events
klub Brama | klub Brama, Bytom, ul. Chrobrego 1

Jan "Kyks" Skrzek - koncert solo

Event runs from Apr 18, 2014 to Apr 19, 2014 ()

Jan "Kyks" Skrzek - młodszy brat Józefa Skrzeka, muzyk i kompozytor, w swojej wieloletniej karierze wierny jednemu gatunkowi muzyki – bluesowi, mistrz i wirtuoz harmonijki ustnej, niestrudzony piewca śląskości, podnoszący w swojej twórczości problemy dnia codziennego mieszkańców tego regionu. W swoim dorobku ma udział w licznych koncertach i festiwalach, nagraniach, programach telewizyjnych i filmach. Wydano szereg jego płyt, z których ostatnia "Modlitwa bluesmana w pociągu" została uznana najlepszą płytą bluesową minionej dekady. Znany i ceniony zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

Pierwszym zespołem, w jakim grał w latach 1973-1976 był jazz-rockowy RAK. Później wszedł w skład formacji bliższych bluesowi: Apogeum i Nasz Bar. Od tego momentu datuje się jego fascynacja tym gatunkiem muzycznym. Na początku lat 80. na zaproszenie starszego brata Józefa, wziął udział w realizacji płyty grupy SBB "Memento z banalnym tryptykiem", solowych płyt lidera oraz w ich wspólnych koncertach. Jako solista otworzył 28 lutego 1982 r. kilkunastominutową introdukcją na harmonijce IV "Dyskotekę-gigant" w katowickim Spodku. Od tego roku został też członkiem zespołu akompaniującego wokalistce Elżbiecie Mielczarek, prezentując w trakcie jej koncertów swój solowy recital.

Rawa Blues to kolejny ważny element artystycznego życiorysu "Kyksa". Do roku 1998 był wielokrotnym uczestnikiem finałowych koncertów festiwalu, podczas których występował w programach solowych, czasami w okazjonalnie tworzonych składach, np. z gitarzystą Jerzym Styczyńskim /1989/, rok później w towarzystwie saksofonisty sopranowego i wokalistek, a także z towarzyszeniem grupy Bezdomne Psy. Gościł m.in. na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Blues Topie w Sopocie, Top Blues Meetingu w Łodzi, Muzyczynym Campingu w Brodnicy, Zaczarowanym Świecie Harmonijki w Poznaniu i wielu innych. Koncerty Jana Skrzeka to pełne estradowego luzu widowiska, których największym atutem jest artystyczny autentyzm, silnie nacechowany "śląskim klimatem", co zaskarbiało mu wielką i niczym nie skrępowaną sympatię fanów.

W jego dyskografii znajdują się: Elżbieta Mielczarek "Blues Koncert" /1983/, Jan Kyks Skrzek "Górnik Blues" /1986/, Jan Kyks Skrzek "Nikt nie zawróci kijem Wisły" /1988/, Jan Kyks Skrzek i Bezdomne Psy "Kyksówka Blues" /1989/, Jan Kyks Skrzek "Nowy Świat Blues" /1992/, Jan Kyks Skrzek "Modlitwa bluesmana w pociągu" /1997/, Leszek Winder "Śląski blues" /2001/, All Stars Band "Dla Kawy" /2003/, Jan Kyks Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa "Bo takie są dziewczyny" /2004/. *

* źródła: www.muzyka.onet.pl, www.bluesonline.pl

START: 20:00, WSTĘP WOLNY
ZAPRASZAMY!

Ateliora na Facebook Visit us on Facebook or Google plus and learn more about events and competitions connected with our portal before others.
Creative Commons Our service allows for including a copyright notice in each photograph based on the Creative Commons solutions. Click on the logo to learn more about the international Creative Commons project.