Welcome
Search
Events
Warsztaty Kultury w Lublinie | Sala widowiskowa Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.

Warsztaty fotograficzne – technika brąz Vandyke

Event runs from Nov 5, 2016 to Nov 6, 2016 (Lublin)

Warsztaty fotograficzne – technika brąz Vandyke


Warsztaty Kultury zapraszają na warsztaty fotograficzne prezentujące technikę brąz Vandyke (Vandyke brown).

 

Historyczna technika brąz Vandyke należy do jednych z prostszych, a zarazem najpiękniejszych fotograficznych technik alternatywnych, służących do kopiowania czarno-białych negatywów. Została opracowana w 1842 roku przez angielskiego chemika Johna Herschela, a jej ostateczna wersja pod nazwą „Vandyke brown” – przez W. J. Nichola w 1899 roku. Nazwa procesu pochodzi od nazwiska wielkiego malarza flamandzkiego Antoona van Dycka i podobieństwa do koloru pigmentu malarskiego, którego używał, tworząc swoje obrazy w XVII wieku.       

 

Technologia „brąz Vandyke” początkowo nie zrobiła wielkiej kariery, gdyż uważano ją za niezbyt trwałą, jak na ówczesne standardy. Jednak obecnie, prowadzące do niskiej trwałości błędy w obróbce udało się wyeliminować, a sama technika pozwala na uzyskiwanie znakomitych rezultatów, które nie ustępują technikom bardziej niegdyś popularnym.

 

Emulsja na bazie wodnego roztworu soli, żelaza i srebra nanoszona jest przy ochronnym świetle na powierzchnię papieru artystycznego i po jej wyschnięciu wkładana jest do specjalnej kopioramy, gdzie negatyw dociskany jest do czułej na światło UV emulsji. Wtedy następuje kilkuminutowa ekspozycja na światło słoneczne lub inne źródło światła bogate w ultrafiolet. Wywołanie następuje w czystej wodzie, następnie powstały w tym procesie obraz utrwalany jest w wodnym roztworze tiosiarczanu sodu. Wysuszony obraz pozytywowy ma ładny, ciepłobrązowy kolor i jest stosunkowo trwały, tj. ponad 100 lat.

 

W czasie warsztatu uczestnicy:

•             nauczą się wykonywać odbitki w technice brązu Vandyke;

•             poznają receptury potrzebne do przygotowania zdjęć;

•             poznają papiery zalecane do pracy;

•             nauczą się samodzielnie przygotowywać papier do pracy;

•             poznają zasady przygotowania negatywów wielkoformatowych do pracy;

•             nauczą się prawidłowo przygotowywać negatywy cyfrowe do pracy;

•             nauczą się obrabiać wykonane odbitki.

 

Wszystkim uczestnikom zapewniamy:

•             papiery akwarelowe odpowiednie do pracy w technice brązu Vandyke;

•             przygotowane receptury brązu Vandyke;

•             odczynniki niezbędne do przygotowania receptur;

•             negatywy ćwiczeniowe;

•             możliwość wydrukowania negatywów z własnych zdjęć (3 szt.);

•             każdy uczestnik warsztatów  będzie mógł wykonać 2-3 prace w formacie 20×30 cm.

 

Zajęcia poprowadzą Łukasz Gietka i Greg Ostrowski z Instytutu Fotograficznych Technik Szlachetnych w Warszawie, który powstał ponad 8 lat temu, aby propagować techniki szlachetne wśród fotografów i artystów innych mediów. Skupia wokół siebie zarówno profesjonalistów jak i artystów plastyków, realizujących swoje prace m.in. poprzez szlachetne techniki fotograficzne. Instytut organizuje warsztaty i plenery oraz prowadzi działalność badawczą i wystawienniczą.

 

Kiedy:

5 – 6 listopada 2016 (sobota-niedziela), w godz. 10:00-16:00

Gdzie: Sala widowiskowa Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.

Zapisy: zgłoszenia przyjmujemy od 19.10.2016 telefonicznie pod numerem: 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00). Warsztaty skierowane są wyłącznie do osób pełnoletnich. Liczba miejsc ograniczona. Ostatecznie decyduje kolejność wpłat.

Koszt uczestnictwa: 100 zł; wpłaty należy dokonać w terminie do 31.10.2016 na konto Warsztatów Kultury (Bank Pekao SA 33 1240 1503 1111 0010 5299 8541); w tytule przelewu należy wpisać: opłata za udział w warsztatach fotograficznych oraz imię i nazwisko uczestnika.

UWAGA! Prosimy o wcześniejsze (do 31 października) przesłanie na adres: sekretariat@warsztatykultury.pl cyfrowych kopii zdjęć, na których będziecie chcieli Państwo pracować.

 

Kontakt dla mediów:


Agnieszka Wojciechowska

Warsztaty Kultury w Lublinie
e-mail: a.wojciechowska@warsztatykultury.pl
tel.: 81 533 08 18
mobile: 600 977 068

Ateliora na Facebook Visit us on Facebook or Google plus and learn more about events and competitions connected with our portal before others.
Creative Commons Our service allows for including a copyright notice in each photograph based on the Creative Commons solutions. Click on the logo to learn more about the international Creative Commons project.