Welcome
Search
Events
Muzeum Górnośląskie | pl. Jana III Sobieskiego 2, 41-902 Bytom

Spotkania fotograficzne - Rozbieranie Śląska

Event runs from Nov 8, 2016 to Jan 10, 2017 (Bytom)

Śląski dwugłos

 

Śląsk to wspaniałe, wyjątkowe, ale i trudne do życia miejsce. Jeśli chcemy żyć w nim świadomie, nie powinniśmy bagatelizować wymagań, jakie Śląsk stawia swoim mieszkańcom, i rezygnować z refleksji nad jego specyfiką. Pomogą nam w tym organizowane w Muzeum Górnośląskim dyskusje ekspertów i ludzi silnie związanych ze Śląskiem oraz rozmowy o obrazie Śląska wykreowanym przez literatów, filmowców czy fotografów.

 

Muzeum Górnośląskie zaprasza na spotkania o Śląsku w podwójnej odsłonie. Każdego miesiąca aż do czerwca 2017 roku odbywać się będą wydarzenia poświęcone historii, literaturze oraz innym istotnym dla regionu sprawom. Spotkania realizowane będą w dwugłosie: w ramach otwartych dyskusji prowadzonych z cyklu Rozbieranie Śląska, a także w formie sobotnich wykładów Mit – pamięć – tożsamość.

 

Rozbieranie Śląska pojawia się w muzeum nie po raz pierwszy. Prowadzący spotkania, Jerzy Ciurlok, wraz z zaproszonymi gośćmi i ekspertami pochyli się nad sprawami ważkimi dla Śląska i Ślązaków, takimi jak: edukacja regionalna, mniejszości wyznaniowe, muzyka czy współczesne spojrzenie na śląskie tradycje.

 

Z drugiej strony Magdalena Pospieszałowska podczas wykładów z serii Mit – pamięć – tożsamość rozważać będzie delikatne kwestie śląskiej tożsamości utrwalone przez Ślązaków – artystów, którzy swoją śląskość przełożyli na język uprawianych przez siebie sztuk.

 

Terminarz najbliższych spotkań:

 

Rozbieranie Śląska

Prowadzenie: Jerzy Ciurlok (Muzeum Górnośląskie, Sala Kolumnowa, wstęp wolny)

08.11 (wtorek), godz. 17.00 – Edukacja regionalna. Poszerzanie horyzontów czy indoktrynacja?

13.12 (wtorek), godz. 17.00 – Nie Polak, nie Niemiec, czyli kto? Kim jest Ślązak?

10. 01 (wtorek), godz. 17.00 – Jedno społeczeństwo, wiele języków – śląska literatura w przekroju

 

Mit – pamięć – tożsamość

Prowadzenie: Magdalena Pospieszałowska (Muzeum Górnośląskie, Centrum Edukacji, wstęp wolny)

19.11 (sobota), godz. 16.00 – Mikrohistoria – mikrohistorie, czyli czym jest Joyce wobec wątrobianki ujka Antka?

17.12 (sobota), godz. 16.00 – „Śląski blues”, czyli wyzwolenie pamięci zatartej. Bunt przeciwko śląskiemu przeznaczeniu


 

 

Ateliora na Facebook Visit us on Facebook or Google plus and learn more about events and competitions connected with our portal before others.
Creative Commons Our service allows for including a copyright notice in each photograph based on the Creative Commons solutions. Click on the logo to learn more about the international Creative Commons project.